Omega-3 pro děti: Proč jsou důležité a odkud je získat?

Možná si při zmínce o omega-3 mastných kyselinách vybavíte nepopulární rybí tuk spojený s vaším vlastním dětstvím. Naštěstí existuje mnohem více způsobů, jak tělo touto nezbytnou látkou zásobit. Zejména u dětí, a to už od nejútlejšího věku, je třeba dbát na jejich dostatečný přísun. Co by hrozilo, pokud byste to zanedbali, jaké zdroje jsou nejlepší a s čím je nejlepší je kombinovat?

Omega-3 jsou esenciální

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny jsou také označovány jako esenciální – to znamená, že si je tělo nedokáže vyrobit samo a zároveň je na jejich příjem odkázáno. Jsou to tuky, které hrají klíčovou roli ve správném fungování lidského těla. Věděli jste, že přibližně 60 % mozku tvoří tuk, přičemž DHA, jeden z typů omega-3, tvoří velkou část této struktury? Výzkumy naznačují, že děti s dostatečným příjmem DHA mají lepší koncentraci, lepší výsledky ve škole a méně často trpí poruchami pozornosti. „DHA, kyselina dokosahexaenová, je poloesenciální mastná kyselina ze série Omega-3, známá pro své významné metabolické aktivity. Ukázalo se, že pomáhá podporovat správný vývoj mozkové tkáně a kognitivních schopností. DHA je také spojena s dozrávajícími buňkami a krevními cévami v mozkové kůře a některé studie našly souvislost mezi jejím správným příjmem v prvních měsících a letech života se zlepšením IQ,“ říká Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické laboratoře PharmaMKL. Funkce mozku však nejsou jediným přínosem pravidelného přísunu omega-3.

 

Omega-3 jako prevence nemocí u dětí:

  • Projevy ADHD: Rozsáhlý přehled 52 studií dospěl k závěru, že úpravy stravy a doplňky, jako je rybí olej, jsou dva nejslibnější postupy ke snížení příznaků ADHD u dětí.
  • Astma: Další studie na 135 dětech spojila vyšší příjem omega-3 mastných kyselin se snížením příznaků astmatu způsobeného znečištěním vzduchu v interiéru.
  • Poruchy spánku: Jedna studie na 395 dětech dala do souvislosti nižší hladiny omega-3 mastných kyselin v krvi s vyšším rizikem problémů se spánkem. Doplnění 600 mg DHA do stravy vedlo k lepšímu spánku u kojenců, a to o jednu hodinu navíc.
  • Poruchy imunity: Ukázalo se, že nedostatek omega-3 může způsobit oslabení imunitního systému dítěte, kožní problémy a náchylnost k nemocem.

 

Jaké jsou nejlepší zdroje omega-3?

 

Omega-3 mastné kyseliny zahrnují tři hlavní typy: kyselinu alfa-linolenovou (ALA), kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA).

  • ALA se nachází v rostlinných zdrojích, jako jsou lněná semínka, chia semínka, vlašské ořechy, obsahují ji také lněný, chia nebo konopný olej.
  • EPA a DHA obsahují především mořské ryby jako losos, makrela, sardinky, tuňák, rybí olej a některé mořské plody. Pozor, nemýlíte si omega-3 s omega-6. Na rozdíl od prvně jmenovaných „šestek“ máme ve stravě dostatek – obsahují je palmový olej, slunečnicový olej, slunečnicová semínka nebo sezam. Jejich nadměrný příjem může organismu naopak škodit zvýšenou zánětlivou aktivitou nebo stahováním cév. Důležité je udržet omega-3 a omega-6 v správném poměru 1–4 : 1.

S čím kombinovat omega-3?

 

V přírodě to funguje tak, že v jejích plodech se spojují vhodné kombinace živin, aby se vzájemně podporovaly při využití organismem. Omega-3 mastné kyseliny působí synergicky s různými vitamíny, čímž zvyšují jejich účinnost. Pokud omega-3 doplníte o vitamín D, mohou výrazně zlepšit zdraví kostí a imunitní systém dětí. Vitamín C zase podporuje vstřebávání omega-3 mastných kyselin a působí jako silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením. „Pro dětský věk jsou ideální fytoterapeutické přípravky, tedy ty, které jsou vyrobeny z výtažků z rostlin. Správné fungování imunity podporuje například kombinace extraktu z pšeničných klíčků, z kořene mrkve, z plodů šípku s koncentrovanou jablečnou šťávou,“ uvádí příklad Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické laboratoře PharmaMKL. Význam omega-3 mastných kyselin nekončí v dětství. V dospělosti jejich dostatečná konzumace pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, triglyceridy v krvi, zánět kloubů při revmatickém onemocnění, vyživovat mozek a oči, předcházet a zmírňovat demenci, depresi, astma, migrénu a cukrovku, a také riziko srdečních chorob a ischemické mozkové příhody.