Jak správně uchovávat kosmetiku, aby vám vydržela co nejdéle?

Extrémně vysoké stejně jako extrémně nízké teploty a vlhkost mohou mít negativní vliv na vaši kosmetiku. Její správné skladování je vždy uvedené na obalu od výrobce. V zásadě platí, že se kosmetika skladuje na tmavém suchém místě s teplotou do 25 stupňů Celsia. Problém však může nastat, pokud cestujeme mimo domov.

Chlad, ale naopak i vysoké teploty mohou ovlivňovat všechny složky v kosmetice. Změní jejich chemickou strukturu, to má vliv nejen na konzistenci a texturu kosmetiky, ale i na její účinky.  

Časté střídání teplot, například v době přepravy, mohou úplně znegovat účinek látek jako jsou vosk, silikon, olej nebo jíl. Mimořádně citlivý na chlad je například rtěnka. Optimální skladovací podmínky pro rtěnku jsou teploty od 0 do 25 stupňů Celsia při 70procentní vlhkosti. Jinak hrozí, že tuk v rtěnce začne degradovat, to se projeví kapičkami tekutiny na povrchu. Samozřejmě se dá dále použít, ale už nebude tak účinná a může mít i změněnou barvu.

 

Exspirace je důležitý údaj

Dříve než svému novému krému, rtěnce, séru, odličovadlu – či jakémukoliv jinému kosmetickému výrobku – najdete místo v koupelně, přečtěte si na obalu všechny informace o vhodném skladovaní i o době expirace kosmetiky.

Pravidelná kontrola kosmetiky a též likvidace přípravků, které jsou už po životnosti, je zárukou, že kosmetika pleť nepoškodí.

„Určitě není potřeba mít několik denních, nočních ani očních krémů.  Z každého druhu kosmetiky, kterou pravidelně používáme, stačí mít jedno balení, abychom ho spotřebovali dříve, než exspiruje,“ poradila Katarína Demetriou z farmaceuticko-kosmetické laboratoře Pharma MKL.

 

Co patří do ledničky

Všechny přípravky, které mají redukovat otoky (pleťové masky, emulze na oční okolí) potřebují na skladování chladné místo. Patří tedy buď do ledničky nebo do speciálního chladícího boxu na kosmetiku, ve které se dá teplota nastavovat podle potřeby.

Na chladnějším místě je určitě dobře i očnímu krému, kyselině hyaluronové na pití

V tomto prostoru bude dobře i pleťovým maskám, sérům s vysokým obsahem vitamínu C, kosmetice s peptidy nebo kyselinkami. „Na chladnějším místě je určitě dobře i očnímu krému, kyselině hyaluronové na pití a kosmetice s hydrolyzovaným mořským kolagenem, tedy například pleťovému séru Collagen pro active,“ doplnila K. Demetriou.

Collagen pro active

 

Jak správně aplikovat krémy?

Vliv na kvalitu a účinnost krémů má i jejich „čistota“. Kvalitní kosmetika má většinou aplikátor, který zabraňuje kontaminaci zbytku kosmetiky.

Do krému nikdy nedáváme prst, pokud krém nemá aplikátor, je potřeba použít dřevěnou lžičku nebo vatovou tyčinku a pomocí ní vybrat z obalu potřebné množství krému.

Aplikace kosmetiky má i své správné pořadí: pleť se nejdříve vyčistí emulzí nebo pěnou, následně se na ní aplikuje tonikum. Po toniku následuje oční krém a pleťové sérum. Až na sérum se nanáší denní krém a na něj případně i make-up.

Večer je potřeba pleť nejdříve odlíčit, ošetřit ji tonikem a potom aplikovat noční krém.